نماز جمعه قلب فرهنگی هر شهر است.(امام خامنه ای). سال98، رونق تولید گرامی باد. ** شما می توانید برای ارتباط با امام جمعه بهنمیر از منوی ارتباط با ما استفاده نمایید.
حضرت محمد صلى الله عليه و آله و سلّم : إنَّ العبدَ لَيَرفَعُ يَدَهُ إلى اللّه ومَطعَمُهُ حَرامٌ ، فكيفَ يُستَجابُ لَهُ وهذا حالُهُ ؟! همانا بنده دستش را (براى دعا) به درگاه خدا بالا مىبرد در حالى كه خوراكش حرام است ؛ با چنين حالى ، چگونه دعايش مستجاب شود ؟. إرشاد القلوب : 149 منتخب ميزان الحكمة : 196

پوشش در فرهنگ دینی

 

 

 

 

چکیده :

پیرامون پوشش در فرهنگ دین؛ که در این نوشتار به آن پرداخته شد. به اهمیت و ضرورت پوشش در اسلام و مفهوم لغوی حجاب و اصطلاحی آن بمعنی پوشش توجه شده است؛ سپس به تاریخچه حجاب در آیین ابراهیم و موسی (ع) و حضرت عیسی (ع) و حجاب و پوشش در ایران باستان (دوره های مادها- هخامنشیان- اشکانیان- ساسانیان) پرداخته است در ادامه این مقاله به لزوم پوشش از دیدگاه قرآن کریم توجه نموده و برخی از آیات قرآن در خصوص لزوم پوشش ذکر شده است . بعد از آن به تکرار کلمه حجاب در قرآن که هفت بار تکرار شده است ذکر شده است که حجاب بمعنای حجاب مادی و هم بمعنی حجاب معنوی؛ آنگاه استفاده امام علی (ع) از واژه حجاب در خطبه های نهج البلاغه و سخنان آن بزرگوار در این مقاله آمده است. و جهت تبیین و استدلال در امر حجاب روایاتی از سخنان معصومین (ع) استفاده شده که از جمله روایات؛ سخن پیامبر (ص) است که فرمود :دو دسته هستند بوی بهشت به مشام شان نمی رسد. 1- ستمکاران.2-زنان بدحجاب.

درقسمت پایانی این نوشتار فاطمه زهرا (س) و زینب کبری (س) به عنوان الگوی زنان با حجاب معرفی شده است و سپس به نکاتی پیرامون حجاب و حجاب برتر از دیدگاه مقام معظم رهبری اشاره شده  و سرانجام این مقاله شرح حال بانوی مسیحی که با آگاهی درست از فلسفه حجاب بدین اسلام مشرف شد به پایان رسید.

 مقدمه :

پوشش در اسلام از ضروریات دین و از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مقید نبودن به پوشش و حجاب اسلامی آسیب های اخلاقی و اجتماعی فراوانی بر جامعه و فرد و خانواده به ویژه نسل جوان وارد   می کند. از علل آن عدم رعایت پوشش اسلامی عدم آگاهی و معرفت به ارزش و اهمیت پوشش است و از طرفی استعمار و استکبار از این وضعیت استفاده نموده علیه ارزشها و شعائر اسلامی و باورهای دینی مسلمانان تبلیغات مسموم براه می اندازند و هجمه های فرهنگی و تبلیغاتی علیه اسلام و اعتقادات مردم  می کنند. و لذا می طلبد دلسوزان در این عرصه وارد شده به تبیین موضوع به پردازند تا جامعه و نسل جوان را از موضوع آگاه نمایند.

این نوشتار بر آن است تا به تاریخچه پوشش و اهمیت و ارزش حجاب در فرهنگ دینی و از دیدگاه آیات و روایات به پردازد.

معنای لغوی حجاب:

واژه حجاب در زبان عربی به پوششی گفته می شود که مانع از دیدن شی پوشانده می شود.  کلمه حجاب به معنای پوشیدن است هم به معنی پرده و حجاب و بیشتر استعمالش به معنی پرده است. این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش میدهد که پرده وسیله پوشش است و شاید بتوان گفت که به حسب اصل لغت هر پوشش حجاب نیست آن پوششی حجاب نامیده میشود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت می گیرد.

معنی اصطلاحی حجاب

عبارت از پوششی که زن در برابر نامحرمان باید استفاده کند و از جلوه نمایی و خودنمایی بپرهیزد که از احکام مشترک ادیان ابراهیمی و از احکام ضروری اسلامی بوده همه طوایف اسلامی برآن اتفاق نظر دارند.

اصطلاح حجاب در عصر ما به پوشش مخصوص زنان گفته می شود. اصطلاح حجاب در مورد پوشش زن یک اصطلاح جدید است در قدیم مخصوصا در اصطلاح فقها کلمه سَتر  که به معنای پوشش است به کار میرفت فقها در کتاب های صلوه و نکاح کلمه سَتر را به کاربرده اند نه حجاب را چون معنای رایج و شایع لغت حجاب پرده است اگر در مورد پوشش به کار برده می شود به اعتبار پشت پرده واقع شدن زن است هدف آنستکه زن در معاشرت خود با دیگران بدن خود را بپوشاند.

 تاریخچه حجاب :

حجاب در اقوام و آیین های مختلف:

به شهادت متون تاریخی در اکثر قریب به اتفاق ملتها و آیین های جهان حجاب در بین زنان معمول بوده است .

حجاب در شریعت حضرت ابراهیم و موسی(ع):

در کتاب تورات چنین می خوانیم رفقه چشمان خود را بلند کرد و اسحاق را دید و از شتر خود فرود آمد زیرا از خادم پرسید این مرد کیست که در صحرا به استقبال ما می آید خادم گفت آقای من است پس برقع خود را گرفته خود را پوشانید. از این بیان روشن میشود که پوشش زن در مقابل نامحرم در شریعت              حضرت ابراهیم (ع) وجود داشته است .

حجاب در شریعت حضرت عیسی(ع) :

در انجیل چنین آمده است «همچنین زنان خویشتن را بیارایند به لباس مزین به حیاو پرهیز نه به زلف ها و طلا و مروارید و رخت گرانبها دکتر حکیم الهی استاد دانشگاه لندن در کتاب زن و آزادی از زبان کلمنت و تر تولیان دو مرجع مسحیت و اسقف بزرگ می نویسد « زن باید کاملا در حجاب پوشیده باشد مگر آنکه در خانه خود باشد زیرا فقط لباسش است که او را می پوشاند و میتواند از خیره شدن چشم ها به سوی او مانع گردد .

قدر مسلم اینکه قبل از اسلام در میان ملل حجاب وجود داشته است در ایران باستان و در میان قوم یهود و احتمالا در هند حجاب وجود داشته و از آنچه در قانون اسلام آمده سخت تر بوده است اما در جاهلیت عرب حجاب وجود نداشته است به وسیله اسلام در عرب پیدا شده است. ویل دورانت در صفحه 30 جلد 12 کتب تاریخ تمدن راجع به قوم یهود و قانون تلمود می نویسد اگر زنی به نقض قانون یهود می پرداخت مثلا بی آنکه چیزی بر سر داشت به میام مردم میرفت و یا در شارع عام نخ میرشت یا به هر سخنی از مردان درد و دل میکرد یا صدایش آنقدر بلند بود که چون در خانه اش تکلم می نمود همسایگانش میتوانستند سخنان او را بشنوند در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه آن را طلاق دهد. ( از کتاب مجموعه آثار شهید مطهری جلد 19 ص 385)

 حجاب در ایران باستان :

نوع پوشش زنان در دوره مادها : پوششی بر سر داشتند که از زیر آن گیسوهای بلندشان نمایان بود.

دوره هخامنشیان : چادری بر سر داشتند که در زیر آن یک پیراهن با دامن بلند و در زیر آن نیز پیراهن بلند دیگری که تا مچ آن را می پوشانید.

دوره اشکانیان : پیراهن بلند تا روی زمین ، گشاد، پرچین، آستین دار و یقه راست بوده و پیراهن دیگری داشته اند که روی اولی می پوشیدند و قداین یکی نسبت به اولی کوتاه و ضمنا یقه باز بوده است روی این دو پیراهن چادری سر میکردند .

دوره ساسانیان: چادر بر سرداشتند حتی لباس هنر پیشگان هم مانند لباس های بلند سایر بانوان ، تا پشت پا کشیده می شد. (کتاب تمدن ساسانی علی سامی جلد1 ص 186)

ویل دورانت در تاریخ تمدن مینویسد در زمان زردشت زنان منزلتی عالی داشتند با کمال آزادی و روی گشاده در میان مردم آمد و شد میکردند آنگاه چنین میگوید پس از داریوش مقام زن مخصوصا در طبقه ثروتمندان تنزل پیدا کرد. زنان فقیر برای کار کردن ناچار از آمد و شد میان مردم بودند آزادی خود را حفظ کردن ولی در مورد زنان دیگر ،گوشه نشینی در زمان حیض بر ایشان واجب بود رفته رفته امتداد پیدا کرد. و سراسر زندگی اجتماعیشان را فراگرفت و این امر خود مبنای پرده پوشی میان مسلمانان به شما میرود. زنان طبقات بالای اجتماع جرات آن را نداشته اند تخت روان روپوش دار از خانه بیرون بیایند و هرگز به آنان اجازه نمی شد که آشکارا با مردان آمیزش کنند. زنان شوهر دار حق نداشتند هیچ مردی را ولو پدرش یا برادرشان باشد ببینند .

 از سخنان دیگر ویل دورانت فهمیده میشود که حجاب به وسیله ایرانیان پس از مسلمان شدنشان در میان مسلمانان رواج یافت و همچنین در جلد 11 ص 112 میگوید ارتباط عرب با ایران از موجبات رواج حجاب در قلمرو اسلام بود. و نیز  در جلد 10 ص 232 تاریخ تمدن میگوید. راجع به ایرانیان باستان میگوید. داشتن متعه بلامانع بود مانند معشوقه های یونان آزاد بود که در میان مردم ظاهر و در ضیافت مردان حاضر شوند. اما زنان قانونی معمولا در اندرون خانه نگهداری میشدند. این رسم دیرین ایرانی به اسلام منتقل شد. البته آنگونه که ویلدورانت می گوید زنان تا اواخر قرن دوم بی حجاب رفت و آمد می کردند قطعا این سخن درست نیست و تاریخ برخلاف آن شهادت میدهد. البته زن در زمان جاهلیت اینچنین بود که ویل دورانت توصیف میکند ولی اسلام در این جهت تحولی به وجود آورده است . آنچه مسلم است قبل اسلام حجاب در جهان وجود داشته است. (جلد 19 مجموعه آثار شهید مطهری )

لزوم پوشش در قرآن :

اسلام دینی بزرگ و جامع است برای تمام مسائل زندگی انسان اعم از فردی ، اجتماعی ، اقتصادی ، خانوادگی و ... برنامه دارد. یکی از این برنامه های فردی و اجتماعی و فرهنگی پوشش و حجاب است.

چند آیه از قرآن در باره حجاب:

1-احزاب آیه59 قال ا.. «یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المومنین یدینین علیهن من جلابیبهن ذالک ادنی ان یعرفن فلا یوذین وکان الله غفورا رحیما ». ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مومنه بگو جلباب ها (روسری های بلند) خود را برخویش فرو افکنند این کار برای اینکه شناخته شوند مورد آزار قرار نگیرند. بهتر است خداوند همواره آمرزنده و رحیم است .

البته وجود پوشش باید اینگونه باشد قسمت هایی از بدن که باعث تحریک مردان می شود بپوشانند و قسمتهای تحریک کننده و زیور آلات آن پوشیده شود. پوشش و حجابی که اسلام مطرح می کند سبب حفظ ارزش و کرامت زن است و برای حفظ و تحکیم روابط زن و مرد است. تعبیر زیبای شهید مطهری در باره حجاب کرده است. فرموده است حجاب مصونیت است نه محدودیت برای مصون ماندن زنان ، مردان و دختران و پسران از گناه و جلوگیری از بازیچه شدن زنان و دختران است تا از فساد جلوگیری شود و ارزشهای اسلامی و انسانی حفظ شود.

2-«وقل للمومنات یغضضن من ابصار هن و یحفظن فروجهن ولا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها ولیضربن            بخمرهن علی جیو بهن ولایبدین زینتهن ...»(سوره نور آیه 31)  و به زنان با ایمان بگو چشم از نگاه به مردان اجنبی فرو بندند فرجهای خویش را حفظ کنند و زینت خویش را جزآنچه آشکاراست آشکار نسازند و باید که روپوش هایشان را به گریبان ها کنند و زینت خویش را نمایان نکنند مگر برای شوهرانشان و ...

در این آیه چند حکم بیان شده است توضیح : زنان مومنه به پوشش و حجابی به نام خمار و در آیه 59 سوره احزاب  به پوشش و حجاب به نام جلباب موظف شده اند. ثعالبی نیشابوری در کتاب تاج العروس که کتاب پربار لغوی است پیرامون انواع پوشش زنان در میان عرب چنین میگوید :

1-بُخنُق : گاهی زنان پارچه ای را دور سرشان میبندند این نوع پوشش بخنق می گویند.

2- خمار : گاهی زنان برای پوشش سر از پارچه ای استفاده می کنند که تمام سر را می پوشاند این نوع پوشش را خمار می گویند. که آیه 31 سوره نور اشاره شده است .

3- مِقنعه : گاهی زنان از پوششی استفاده می کنند که علاوه بر سر گردن و سینه را می پوشاند این نوع پوشش را مقنعه می گویند.

4- مِعجر: گاهی زنان از پوششی استفاده می کنند که نیمی از بدن را می پوشانند که به آن معجر می گویند.

5- رداء: گاهی زنان از پوششی استفاده می کنند که بیشتر از معجر می پوشاند به این نوع پوشش ردا     می گویند .

6- جلباب : گاهی زنان از پوششی استفاده می کنند که سر تا پا را فراگرفته که تمام حجم بدن را می پوشاند. مانند چادری که زنان استفاده می کنند که به آن جلباب می گویند گه در آیه 59 سوره احزاب اشاره شده است. ( کتاب پاسخ به شبهات اینترنتی جلد 4)

پس از آیه قرآن نتیجه زیر به دست می آید.

1-زنها نباید زینتهای پنهان خود را (مانند گوشواره، خلخال ، موی سر، و لباسهای زینتی ) آشکار کنند مگر آن مقدار که طبیعتا آشکار است مانند انگشتر خضاب دست و...

2- باید دامنه روسری یا مقنعه را بروی سینه گردن بیاندازند.

3- زینتهای خود را فقط برای آن دوازده نفر که در آیه 31 سوره نور آمد می تواند آشکار کند البته عمو و دایی در آیات دیگر آمده است. (شوهران ، پدران ، پدران شوهر، پسران خود، پسران شوهر، برادر خود، پسران برادر، پسران خواهر، زنان است ؛کنیزان ملکی خود ، مردانی که به زن هیچ رغبتی ندارند و کودکی که هنوز آگاهی برمسائل زنان ندارند .

4- موقع راه رفتن پاهای خود را برزمین نزنند تا زینتهایشان آشکار شود تا باعث جلب توجه نامحرم شود. (از شرح آیات دیگر صرف نظر میکنم)

تکرار کلمه حجاب در قرآن :

کلمه حجاب هفت بار در قرآن آمده است. که مانع دیده شدن چیز دیگر شود. در چهار آیه منظور از حجاب مانع مادی است.

1- حجاب یعنی افق: آیه 32 سوره (ص) فقال انی احببت حب الخیر عن ذکر ربی حتی توارت بالحجاب  در آن حال گفت که من از علاقه و حب اسب های نیکو از ذکر و نماز خدا غافل شدم تا آنکه آفتاب در حجاب شب رخ بنهفت ابن اسیر گوید مقصود از حجاب در این آیه افق است .

2- حجاب یعنی دیوار: آیه هفدهم سوره مردم «فاتخذت من دونهم حجابا فارسلنا الیها روحنا فتمثل لها بشرا سویّا  ...» مقصود از حجاب در این آیه دیوار است آنگاه از همه خویشانش کنج تنهایی پنهان گردید ما روح خود را ( روح القدس که فرشته اعظم است) بر او فرستادیم و او در صورت بشری زیبا روی راست اندام بر او ظاهر شد.

3-  حجاب  پوشش و پرده :سوره احزاب آیه 53 «واذا سئلتموهن متاعا فاسئلونهن من ورائ حجاب ذالک اطهر لقلوبکم و قلوبهنَ ...» هرگاه از زنان رسول خدا متاعی مطلبید از پس پرده حجاب بطلبید که دلهای شما و آنها پاک و پاکیزه بماند بهتر است. مقصود پوششی است که مانع از دیده شدن آنان چون پرده باشد.

4- حجاب یعنی چیز محسوس:  آیه 46 سوره اعراف «و بینهما حجابٌ و علی الاعراف رجالٌ یعرفون کلا بسیماهم...» و میان این دو گروه حجاب و پرده ای است از سرشت نیکو و بد که مانع دیدار یکدیگر است یعنی جایگاهی میان دوزخ و بهشت مردانی هستند که همه را به سیمایشان میشناسند. در این آیه نیز به معنای چیزمحسوس می توان گرفت که مانع دیدن می شود.

چند آیه قرآن در مورد حجاب به معنای مانع معنوی

5- آیه 51 سوره شورا «وماکان لبشر ان یکلمه الا وحیاً اومن وراء حجاب ...» وهیچ بشری را یارای آن نباشد خدا با او سخن گوید مگر به وحی و الهام حق یا از پس پرده غیب عالم از حجاب ملکوت جهان چون دیدن پروردگار متعال بادیده حسی ممکن نیست از طریق وحی و پرده حجاب وحی امکان ارتباط است .

6- آیه 5 سوره «فصلت ومن بیننا و بینک حجابٌ فاعمل اننا عاملون ...» و میان ما و تو حجاب ( ضخیم و فاصله بسیار است تو به کار دین خود پرداز ما هم به کیش خود عمل میکنیم مقصود کافران با پیامبر و مخالفت با او در دین است .

7- آیه 45 سوره اسراء «واذا قرأت القرآن جعلنا بینک و بین الذین لا یومنون باالاخره حجاباً مستورا ً »وچون تو قرآن تلاوت کنی ما میان تو و آنها که به قیامت ایمان ندارند قرار داده ایم آنها از فهم حقایق آن دور و مستور مانند.

مقصود از حجاب دست نیافتن کافران از معنای قرآن است .

میبینیم که در آیه های مذکور حجاب  به معنای پرده که مانع دیدن شود استفاده شد.

استفاده از کلمه حجاب در نهج البلاغه:

استفاده امام امیرالمومنین از کلمه جلباب  به معنای حجاب و پوشش آورده است. در نهج البلاغه در موارد متعدد امام علی (ع) از واژه هایی در کتاب شریف نهج البلاغه به کار برده است که مفهوم و معنای آن پوشش و حجاب را میرساند. که برخی از آن موارد را ذکر می کند.

1-خطبه 4 نهج البلاغه «حتی سَتِرنی عنکم جلباب الدین و بَصّرنیکم صدق النیه»  حضرت علی (ع) در حیله گری مردم بصره میفرماید من همواره منتظر حیله گری شما مردم بصره بودم و نشانه های فریب خوردگی را در شما می نگریستم تظاهر به دین داری شما پرده ای بین ما کشید ولی من با صفای باطن درون شما را خواندم وهم چنین در نامه 19 امام علی (ع) در نهج البلاغه از کلمه جلباب استفاده نموده است فرمود:      «فا البسه جلبابا من اللین» به کارگزارانش دستور میدهد در رفتار با مردم نرمی و درشتی را بهم آمیزند .

 خطبه 182 «ولا استطاعت جلابیبُ سوادالحنادس» پرده های تاریک شب مانع نور افشانی ستارگان       نمی شود. در حکمت 112 نهج البلاغه در مظلومیت شیعیان می فرماید. «من احبنّا اهل البیت فلیستعد للفقر جلبابا »هرکس ما اهل بیت پیامبر را دوست بدارد پس باید فقر را چونان لباس روبین بپذیرد. موارد دیگر در نهج البلاغه از واژه جلباب استفاده شده است که همه آن موارد به معنای پوشش است.

 حجاب از نظر پیامبر (ص)و امامان (ع):

1-امام محمد باقر (ع) و امام صادق (ع) فرمود:

ما من احد الاّ و هُوَ یصیب حظّاً من الزَّنا، فزنا العینین النظر و زنا الفم القبله ، وزنا الدین اللَّمسُ: هیچکس نیست مگر اینکه دچار بهره ای از گناه زنا می شود، زنای چشمها نگاه به نا محرم است، زنای دهان، بوسیدن نامشروع است ، زنای دستها، تماس دادن دستها به بدن نامحرم می باشد.

2- امیر مومنان علی (ع) فرمود:

عَمَی البَصرِ خَیرٌ مِن کَثِیرِ النَّظرِ: کوری چشم، بهتر از بسیار نگاه کردن به نامحرم است.

3- رسول اکرم (ع) فرمود:

کُلُّ عَین با کِیه یوم القیامه الا ثلاثه اعین: عین بکت من خشیه الله ، و عین غُضَّت عن محارم الله ، و عین باتت ساهره فی سبیل الله: هر چشمی در روز قیامت گریان است جز سه چشم ؛1- چشمی که در دنیا از خوف خدا گریسته است.2- چشمی که از نگاه به حرام خدا، خوداری نموده است.3- چشمی که در راه خدا شب زنده داری نموده است.

4- رسول اکرم (ص) در گفتاری ، دو دسته را اهل دوزخ خواند و فرمود حتی بوی بهشت ( که تا پانصد سال راه به مشام می رسد) به مشام آنها نخواهد رسید؛

1-    ستمگران تازیانه به دست، که تازیانه خود، مردم را می زنند.

2-    ونساء کاسیات عاریات ممیلات مائلات ، رُوسِهنّ کاَسمُنه البُخت المِائله: دسته دوم زنان بدحجاب و برهنه ای هستند که با رزق و برق، خود را به مردم نشان داده و هوسهای آنها را به سوی خود جذب می کنند، موهای سرشان همچون کوهانهای شتر عربی است.

 5- دیدگاه فاطمه الزهرا (س):

حضرت علی (ع)سخن معروف حضرت زهرا (س) را اینگونه روایت میفرماید با جمعی از اصحاب در محضر رسول خدا (ص) بودیم پیامیر (ص) به اصحاب رو کرد فرمود :« اخبرونی ایّ شی خیره النساء» مرا با خبر سازید که خیر و سعادت زن در چیست ؟

کسی پاسخ نگفت تا اینکه از حضورش مرخص شدیم و من به خانه آمدم سوال پیامبر (ص) با حضرت زهرا (س) درمیان گذاشتم حضرت زهرا فرمود: پاسخ رسول خدا این است که «خیر النساء ان لا یرین الرجال ولایراهن الرجال» بهترین دستور برای زنان آن است که نه آنها مردان نامحرم را بنگرند و نه مردان نامحرم آنها را ببینند .

حضرت علی (ع) می گوید به محضر رسول خدا آمدم پاسخ فاطمه زهرا (س) را مطرح کردم پیامبر فرمود این پاسخ از کیست عرض کردم از فاطمه زهرا (س) پیامبر فرمود «ان فاطمه بضعه منی » همانا فاطمه پاره تن من است .

فلسفه حجاب از دیدگاه امام رضا(ع):

محمدبن سنان می گوید: حضرت امام رضا(ع) در جواب سوال من نامه ای ارسال داشتند که در فرازی از آن فرموده بودند « حرم النظر الی شعور النساء المحجوبات بالازواج و غیر هن من النساء لما فیه من تهییج الرجال و ما یدعوا التهییج الی الفساد والدخول فیما لایحل و لا یحمل وکذالک ما اشبه الشعور الا الذی قال الله و تعالی والقواعد من النساء اللاتی لا یرجون نکاحا فلیس علیهن جناح ان یضعن ثیابهن غیر الجلباب و لا باس بالنظر الی شعور مثلهن »(علل الشرایع ج 2 ص 565) نگاه کردن به موهای زنان شوهر دار و غیر شوهردار حرام است زیرا این نگاه مرد را تحریک می کند و تهییج شخص را به فساد و داخل شدن در حرام و اعمال نا پسندیده می کشاند و هم چنین است حکم نگاه به غیر مو که نگاه مرد به آنها حلال نیست مگر در موردی که خداوند در قرآن استثنا کرده و فرموده :« والقواعد من النساء اللاتی لا یرجون نکاحا فلیس علیهن جناحا»

 قدر دانی امام زمان(عج) از زنان باحجاب :

آیت الله سید محمد باقر مجتهد سیتانی پدر آیت الله سید علی سیتانی در مشهد زندگی میکردند برای آنکه در محضر امام زمان (عج) شرف یاب شود ختم زیارت عاشورا در چهل جمعه هرهفته در مسجدی از مساجد شهر آغاز می کند ایشان می گوید در یکی از جمعه های آخرین ناگهان شعاع نوری را مشاهده کردم که از خانه نزدیک آن مسجدی که من در آن مشغول خواندن زیارت عاشورا بودم می تابید حال عجیبی به من دست داد از جای برخاستم به دنبال آن نور به آن خانه رفتم خانه ای کوچک و فقیرانه ای بود از درون خانه نور عجیبی می تابید در زدم وقتی درب را باز کردند مشاهده کردم حضرت ولی عصر امام زمان (عج) در یکی از اتاق های آن خانه تشریف دارند در آن اتاق جنازه ای را مشاهده کردم که پارچه ای سفید روی آن کشیده بودند وقتی وارد شدم با حالت اشک ریزان سلام کردم حضرت به من فرمودند چرا اینگونه به دنبال من میگردی و رنج ها را متحمل می شوی ؟

مثل این باشید اشاره به جنازه خانمی کردند در آنجا بود تا من به دنبال شما بیایم نقل شده این خانم در زمان کشف حجاب رضاخانی از ترس اینکه مبادا مامورین شاه چادر از سرش بردارند و مبادا نامحرم او را ببیند هفت سال از خانه بیرون نیامد. ( از کتاب ارزش و جایگاه حجاب صرفی پور)

 زینب کبری ( س) پاسدار حجاب و عفاف :

زینب (س) دختر جوان حضرت زهرا (س) خود را کاملا از دید نامحرمان می پوشاند. یحیای مازنی یکی از اهالی مدینه می گوید که من در مدینه و در همسایگی امیرالمومنین (ع) زندگی می کردم منزل من پهلوی منزلی بود که حضرت زینب دختر علی (ع) در آنجا زندگی میکرد او میگوید به خدا سوگند هیچ گاه کسی قد و قامت او را ندید و صدای او را هم نشنید او هرگاه میخواست به زیارت جد بزرگوارش پیامبر خدا (ص) برود در دل شب به همراه پدرش امیرالمومنین(ع) و برادرانش حسن و حسین (ع) میرفت علی (ع) در باره تشرف اینگونه زینب (س) به امام حسن میفرمود « اخشی ان ینظر احد الی شخص اختک زینب » بیم دارم که کسی به اندام خواهرت زینب نگاه کند. همین زینب کبری در مجلس یزید (لعن) با ندای رسا اعلام فرمود:  « امن العدل یا ابن الطلقاء تخدیرک حرایرک و امائک و سوقک بنات رسول الله سبایا قد هتکت ستور هن ... » آیا معنای عدالت این است که فرزند طلقا(آزاد شدگان) زنان و کنیزان خود را در پس پرده حجاب نگاه دارد اما دختران رسول خدا (ص) را هتک حرمت کنند و آنان را در کوچه و بازار به عنوان اسیر جنگی بگردانند.

 سخنان معصومین(ع) در مورد پوشش زنان :

1-امام علی (ع) پوشیده و محفوظ داشتن زن ما یه آسایش بیشتر و دوام زیبایی است. (غررالحکم 5820)

 2- امام صادق (ع) حجاب زن برای طراوت و زیباییش مفیدتر می باشد.(مستدرک ج 5)

 3- نمایان ساختن تمام بدن برای زوج رواست سروگردن را می توان در برابر پسر و برادر آشکار کرد اما در برابر نامحرم باید از چهار پوشش استفاده کرد. پیراهن (درع)، روسری (خمار)، پوشش وسیعتر از روسری که بر روی سینه می افتد (جلباب) و چادر (ازار) .(کتاب مجمع البحرین)

 4-فضیل بن یسار میگوید از امام صادق (ع) پرسیدم که آیا ساعد های زن از قسمت هایی است که باید از غیر محارم بپوشاند فرمود بلی و آنچه زیر روسری قرار میگیرد باید پوشیده شود همچنین از محل دستبند به بالا باید پوشیده شود. (کافی جلد5)

 5- رسول خدا فرمودند: هلاکت زنان در دو چیز است ( طلا و لباس نازک) .(امالی – شیخ مفید)

 6- در روایتی آمده است که برای پیامبر چند قواره پارچه آوردند پیامبر قواره ای را به یکی از یاران خود داد به او فرمود که این را دوقسمت کن قسمتی را برای خود جامه درست کن و قسمت دیگر آن را به همسرت بده تا برای خود روسری کند بعد به وی فرمود به همسرت بگو برای این پارچه آستری فراهم کند تا بدن وی از زیر آن نمایان نباشد. (سنن ابی داود جلد 2)

 نکته ها در باره حجاب :

نکته1:آیا داشتن حجاب باعث انزوا و عقب ماندن او از جوامع امروزی می شود؟

جواب: اولا: چه کسی کفته است که حجاب اسلامی زن را منزوی می کند و از صحنه اجتماع دور میسازد . امروز بعد از انقلاب اسلامی هیچ نیازی به استدلال نیست زیرا با چشم خود گروه گروه زنانی را میبینیم که با داشتن حجاب اسلامی در همه جا حاضرند در اداره ها، بیمارستانها، دانشگاه ها ، آموزش و پرورش ،راهپیمایی ها و ... توجه کنید آنچه موجب فلج کردن نیروی زن و حبث استعدادهای اوست حجاب به صورت زندانی کردن زن و محروم ساختن او از فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی است و در اسلام چنین چیزی وجود ندارد. اسلام نه می گوید که زن از خانه بیرون نرود و نه میگوید حق تحصیل علم و دانش ندارد و نه فعالیت اقتصادی خاصی را برای زن تحریم می کند. اسلام هرگز نمی خاوهد زن بیکار بنشیند و وجودی عاطل و باطل بار آید. اگر در محیطی که پسران و دختران باهم مشغول به تحصیل هستند دختران بدن خود را بپوشانند و هیچ گونه آرایش نداشته باشند بهتر درس میخوانند و به سخن استاد گوش می کنند. یا وقتی کنار هر پسری یک دخترآرایش کرده با دامن کوتاه تا یک وجب بالای زانو نشسته  باشد. آیا اگر مردی در خیابان و بازار و اداره و کارخانه و غیره با قیافه های محرک و مهیج زنان آرایش کرده دائما مواجه باشد بهتر سرگرم کا و فعالیت می شود. یا در محیطی که با چنین وضعی روبرو نشود. 

ثانیا: آیا اداره خانه و تربیت فرزندان و ساختن انسانهایی که در آینده بتوانند با بازوان توانای خویش چرخهای عظیم جامعه را به حرکت در آورند کار نیست؟

نکته 2 : چرا فقط زنان خود را بپوشانند و برای مردان تکلیفی در این جهت نیست ؟

پاسخ: اختصاص حجاب برای زنان بدان خاطر است که میل به خودنمایی و خود آرایی مخصوص زنان است از نظر تصاحب قلبها و دلها مرد شکار است و زن شکارچی از نظر تصاحب جسم و تن زن شکار است و مرد شکارچی در هیچ جای دنیا سابقه ندارد که مردها لباسهای بدن نما و آرایش های تحریک کننده به کار برند این زن است که به حکم طبیعت خاص خود می خواهد دلبری کند و مرد را دلباخته خود کند لذا برهنگی از انحراهای مخصوص زنان است. و به همین جهت دسنور پوشش هم برای آنان مقرر گردیده است. البته قرآن برای حفظ آرامش حاکم بر خانواده علاوه بر دستور حجاب زنان در انظار عمومی وظیفه مشترکی را برای زنان و مردان مققر کرده که مربوط به نگاه کردن است. در آیه 30 سوره نور میفرماید به مردان مومن بگو چشمهای خود از نگاه به نامحرمان فروگیرند و فروج خود را حفظ کنند. و در آیه 31 سوره نورمی فرماید به زنان با ایمان بگو چشمهای خود را از نگاه هوس آلود  فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند .

رعایت حجاب و پوشش شرعی تاثیر فروانی در استواری اجتماعی دارد. البته پوشاندن بدن به استثنای وجه و کفین مانع فعالیت فرهنگی یا اجتماعی یا اقتصادی نیست به عکس آنچه باعث فلج کردن اجتماع می شود. آلوده کردن محیط اجتماعی و کار به لذت جویی های غیر مشروع و شهوانی اگر مسئله حجاب جدی مورد توجه قرارگیرد جامعه استوار پا برجا خواهد بود. و هرگز متزلزل نخواهد شد. در عین اینکه جامعه فعال و پویا در زمینه فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی خواهد شد. از آرامش خوبی برخوردار خواهد بود. نمونه آن پس از پیروزی انقلاب زنان محجبه در دانشگاهها –در ادارات- در فعالیتهای اقتصادی فعالیتهای فراوانی دارند.

نکته 3:سخن درباره حجاب برتر

گرچه حجاب اسلامی همان پوشش صحیح است ولی چادر به عنوان حجاب برتر است و اگر به صورت صحیح از آن استفاده شود قطعا موجب پوشش کاملتر و برتر خواهد شد گرچه بعضی در کمرنگ کردن پوشش در بین بانوان می کوشند ولی چادر در جامعه ما اصیل ترین و بهترین شکل مبارزه با تجمل پرستی و مد گرایی و بد حجابی است و در مقابله با تهاجم فرهنگی و پرهیز نسل جوان و دختران از دام گوناگون دنیای غرب و نجات مسلمانان از اژدهای هفت سر غرب بسیار موثر است. مقام معظم رهبری حضرآیت الله خامنه ای (مدّ ظلّه) در این راستا فرمود: هیچ بحثی در باره پوشش زن نباید متاثر از هجوم تبلیغات غرب باشد البته حجاب زن به چادر منحصر نمی شود، امام چادر بهترین نوع حجاب و نشانه ملی ماست و هیچ منافاتی با فعالیتهای زنان مسلمان در مسائل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ندارد .

(بیانات مقام معظم رهبری 10/4/70)

کوتاه سخن آنکه در انقلاب اسلامی چادر آنقدر اهمیت یافت که زنان در راهپیمایی ها با این پوشش شرکت کردند و با این ابزار کوبنده خشم و نفرت خویش را در مقام رژیم منحوس پهلوی به نمایش گذاردند. بنابراین چادر علاوه بر ای اینکه پوشش برتر است یک حربه محکم بر ضد استمعار بوده و هست نگذاریم این حربه استعمار شکن ر از دست ما بگیرند.

 

فرهنگ حجاب يكي از شاخصه هاي سبك زندگي اسلامي ، و آثار و فوائد حجاب:

1-حجاب باعث حفظ شخصیت زن

2- حفظ حجاب باعث حفظ امنیت زن : آنچه میتواند از ناامنی اجتماعی پیشگیری کند پوشش زن از چشمان نامحرمان است که با حجاب کامل اسلامی میتوان آرامش زن و امنیت اجتماعی را تامین کرد. خداوند متعال در آیه 59 سوره احزاب یکی از دلایل وجوب حجاب را حفظ امنیت اجتماعی زن برشمرده و می فرماید « ذالک ادنی ان یعرفن فلا یوذین» یعنی رعایت حجاب برای این است زنان مومنه (از زنان ناپاک) شناخته شود و مورد آزار قرار نگیرد. پیامبر اکرم نیز فرمودند ( زن اندامی شهوت انگیز دارد که خانه اش پوشش آن است اگر خود را نپوشاند همی که از خانه خارج شد شیطان او را احاطه می کند. )مجموعه ورام جلد2 ص 119

در زمان طاغوت زنی از کشور ترکیه که در فسق و فساد مشهور بود برای اجرای یک نمایش در ایران به فرودگاه مهر آباد تهران وارد شد و جمعیت فراوانی به استقبال این زن رفتند. یک روز که برای او برنامه گردش گذاشتند همین طور که در خیابان های تهران گردش می کرد. زنی را با چادر دید و گفت: این زن چرا این طوری است؟ گفتند : این خانم چادر به سر دارد. رو به آن زن کرد و گفت: این چیست که بر سر انداختی؟ پاسخ داد این حجاب من است . گفت : آیا می شود چند لحظه به من اجازه دهی تا بر سرم بیاندازم ؟ پاسخ داد نه ، من که نمی توانم چادرم را در انظار عمومی از سرم بردارم این جا نمی شود.

گفت کجا می توانم این چادر را به سر کنم ؟ پاسخ داد بیا به جایی برویم که در دید نامحرم نباشیم به جای مخصوصی رفتند و خانم ایرانی چادرش را به آن زن ترکیه ای داد. و او چادر را بر سر انداخت و به میان همراهانش آمد و گفت عکس من را بیندازید. که تنها لحظه ای که در زندگی احساس آرامش کردم همین لحظه ایست که در چادر قرار گرفته ام . عکس خانم هنرپیشه را با همان چادر در تمام مجلات زن زمان طاغوت منتشر کردند. ( کتاب حجاب در عصر ما نوشته محمد رضا اکبری) 

3- حفظ حجاب آرامش روح و روان زن ومرد میشود. قرآن آرامش قلبی را در انحصار زوجین در کانون گرم خانواده می داند با تعبیر و مثل زیبا می فرماید:« هن لباسٌ لکم و انتم لباسٌ لهن» زنان پوشش شما و شما پوشش زنان هستید.

4- حجاب باعث استحکام پیوند خانواده و خانوادگی است.

از پیامدهای بی حجابی زنان در سطح جامعه از بین رفتن کانون خانواده است چرا که زنان باعدم پوشش و خودنمایی توجه مردان را به سوی خود جلب کرده و همین امر باعث عدم تمایل مرد به همسر و در نهایت منجر به طلاق و  جدایی می شود. در این صورت پیوند زن و شوهر محکم و باعث یگانگی بیشتر زوجین و دلبستگی یه یکدیگر میشود.

  زن مسیحی و ارزش حجاب:

روزی یک زن مسیحی با شوهرش نزد یک عالم آمد و گفت من مسایلی را از اسلام فهمیده ام و از دستورها و قوانینی مترقی آن در حیرتم و بر آن علاقه مندم ولی بدلیل یکی از دستورات آن هنوز مسلمان نشده ام و باشوهرم هم بحث کرده ام به نتیجه قانع کننده نرسیدم اگر شما بتوانید مرا قانع کنید به دین اسلام مشرف می شوم و مسلمان خواهم شد.

عالم پرسید آن دستور کدام است؟ زن مسیحی گفت دستور حجاب است.

زن مسیحی گفت دستو حجاب است؟  چرا اسلام حجاب را برای زن واجب و لازم دانسته است چرا به او اجازه نمی دهند مثل مرد بدون حجاب از خانه بیرون بیاید؟ این مانع رشد و ترقی زنان است و باعث عقب ماندگی جامعه است. آن عالم پس از شنیدن حرفهای این زن مسیحی گفت آیا شما تاکنون به بازار جواهر فروشی رفته اید؟ گفت آری پرسید چرا جواهر فروشان طلا و سایر جواهری گرانبها را در ویترین شیشه ای میگذارید و درب آن را قفل می کنند. گفت برای اینکه دست سارقان و خیانتکاران به آن نرسد.

عالم دینی به زن مسیحی گفت فلسفه حجاب نزد ما مسلمانان همین است. زن گلی خوشبو و گوهری گرانبها است جنس لطیف زن مانند طلا و جواهرات گرانبها است باید از دست خیانتکاران و دزدان عفت و ناموس محافظت شود. و از چشم تبهکاران و اهل فساد حفظ شود. زن مسیحی فکر کرد و گفت تا کنون اینگونه نشنیده ام و اکنون اسلام را می پذیرم.

مطالب و سخن پیرامون حجاب و پوشش در اسلام و قرآن و روایات فراوان است به همین مقدار اکتفا      می کنم .

منابع:

1-قرآن کریم

2- نهج البلاغه

3- تفسیر قرآن

4- ج 19مجموعه آثار شهید مطهری

5- کتاب حجاب در قرآن دکتر سید جعفر شهیدی

6-ارزش و جایگاه حجاب در اسلام صرفی پور

7- کافی جلد5

8- مستدرک الوسائل

9- غررالحکم

10- امالی شیخ مفید

11- علل الشرایع

12-خواهرم حجاب سعادت است موحد قزوینی

13- کتاب پاسخ به شبهات اینترنتی جلد 4

14- سنن ابی داود.

15- کتاب حجاب در عصر ما

16-حجاب بیانگر شخصیت زن (محمدی اشتهاردی)

17-(کتاب تمدن ساسانی علی سامی

 

والسلام

گرد آورنده

محمد حسن شریف تبار

امام جمعه بهنمیر

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه, 08 بهمن 1399
امروز5
دیروز21
این هفته36
این ماه623
مجموع52647

آی پی بازدیدکنندگان : 3.238.70.175

ورود به سایت